K 1.1.2024 vstoupil v platnost zákon označovaný jako LEX OZE II. Tento zákon s sebou přináší možnost sdílení energií v komunitách (Společenstvích), které mohou být za tímto účelem založeny.
Co může přinést sdílení energií pro obec či město, pokud je Společenství sestaveno smysluplně?
- Celkově nižší ceny za energii ve Společenství v porovnáním s tím, kdyby každý člen společenství hospodařil s energiemi samostatně.
- Částečnou nezávislost na vnějších dodavatelích energií.
- Podporu využívání lokálních zdrojů a tím zvyšuje jak cenovou, tak odběratelskou nezávislost a umožňuje dlouhodobě plánovat náklady na energie.
- Vzhledem k tomu, že lokální zdroje jsou většinou obnovitelné, sdílení značně přispívá k jejich maximálnímu využití a tím podstatným způsobem podporuje ekologickou výrobu elektrické energie.
Pro dosažení těchto efektů je potřeba sestavit funkční energetická Společenství a to taková, aby dávala:
Smysl energetický – to znamená, nalezení vhodných lokálních výrobců a odběratelů a následné sestavení jejich výrobních a odběrových diagramů, aby se optimálně doplňovaly.
Smysl finanční – pokud je společenství sestaveno energeticky smysluplně, tak musí být v jeho rámci nastavena transparentní cenotvorba tak, aby to všem subjektům přinášelo užitek.
Smysl právní – musí být zvolena funkční právní forma, a způsob jednání ve společenství, která umožní přijímat rozhodnutí a reagovat na změnu vnějšího prostředí, jako jsou například změny ve struktuře cen energií, změny legislativní, zapojování nových členů společenství…
S tím vším chce ORGREZ ECO městům a obcím pomoci. Disponuje potřebnými zkušenostmi a know-how své skupiny, která v energetice působí více jak 67 let a zaměstnává přes 200 energetických specialistů. Služby společnosti se zaměřují právě i na podporu komunitní energetiky a její skutečné nasazení v praxi. „Čerpáme při tom z dlouholetých unikátních praktických zkušeností v oblasti racionalizace energetických procesů, optimalizace výroby a spotřeby elektrické energie, distribučních soustav, tepelného hospodaření, měření emisí a imisí, cirkulární ekonomiky, zpracování odpadů a dalších oblastí zásadních pro dlouhodobou energetickou, ekologickou a ekonomickou udržitelnost,“ říká Jan Krišpín, generální ředitel ORGREZ, a.s.
Provedeme municipality založením a provozem energetického společenství
Společně se zástupci města či obce najdeme vhodné členy společenství, aby dávalo smysl energetický, a tím pádem i ekonomický. Navrhneme pravidla transparentní cenotvorby i vhodnou právní strukturu. Naše klienty doprovázíme dlouhodobě, jsme proto připraveni plnit nejen funkci podpory při založení společenství, ale i administrátora a koordinátora vzniklého společenství.
První krok: s kým společenství založit a s jakou právní formou
Pro založení společenství je potřeba určit, zda a s jakými členy má smysl zakládat a jakou právní formu je vhodné zvolit. Je tedy potřeba zpracovat:
- technickou studii proveditelnosti společenství (nalezení energetického smyslu společenství),
- ekonomickou studii proveditelnosti (nalezení finančního smyslu),
- právní rámec společenství (nalezení právního smyslu společenství).
Pro výše uvedené činnosti mohou územně samosprávné celky a jimi zřízené příspěvkové organizace a 100% vlastněné obchodní společnosti jedinečnou příležitost požádat o státní finanční podporu z Národního programu Životní prostředí.
Výše příspěvku se stanovuje dle náročnosti projektu založení energetického společenství. V případě založení společenství subjekty různého typu (případně na území tří různých vzájemně sousedících ORP) činí maximální výše podpory až 3 000 000 Kč na jednu žádost, přičemž maximální míra podpory je zastropována na 90 % přímých realizačních způsobilých výdajů.
Ukončení příjmu žádostí je 31.1.2024 do 15:00 hodin. Pokud o založení energetického společenství municipality uvažují a mají-li zájem o dotaci, jsme připraveni jim pomoci. Naše služby pochopitelně nejsou touto dotací podmíněny, jsme připraveni je poskytnout i na základě standardní komerční spolupráce.