Provozovatelé energetických zařízení se sešli na 48. ročníku semináře SPEZO

V první polovině října proběhl v Horském hotelu Soláň na severní Moravě již 48. ročník pracovního semináře SPEZO, který je určen pro provozovatele energetických zdrojů a zejména jejich ekology.

Provozovatelé energetických zařízení se sešli na 48. ročníku semináře SPEZO

Letošním ročníkem rezonovala především témata jako dekarbonizace, změny v legislativě EU a z nich vyplývající nové povinnosti provozovatelů zdrojů znečišťování ovzduší. Seminář založil a po celou dobu úctyhodné historie organizuje ORGREZ, proto mezi prezentujícími nemohli chybět ani zástupci naší skupiny. Ti zde prezentovali různá řešení a služby v oblasti moderní energetiky a ochrany životního prostředí.

 

Vlastník skupiny, Vladimír Hlavinka, představil jednu z nejnovějších služeb – automatizaci sběru a vyhodnocení dat pro ESG výkazy. Služba Envision zajišťuje digitalizaci, automatizaci sběru a zpracování všech ESG dat z různých systémů zákazníka, a umožňuje tak efektivní a spolehlivý nefinanční reporting podle evropských standardů ESRS.

„Díky automatizaci procesu usnadňuje opakované sestavování přesných reportů a umožnuje soustředit se na to podstatné – tvorbu vaší strategie udržitelnosti, definování a obhajobu vašich ESG závazků. Zároveň vás pragmaticky navede k prioritám, aby reporting neznamenal jen časově a finančně náročné formální splnění legislativy, ale aby přispěl k ekologické a zároveň ekonomické udržitelnosti vašeho podniku,” řekl o službě Hlavinka.

Služba Envision od ORGREZ ECO pomůže pracovat chytře s širokým okruhem ESG dat, často nenumerických, digitalizovat, automatizovat jejich sběr, roztřídit a analyzovat data podle evropských standardů ESRS a uspořádat je do podoby výsledného reportu.

 

Generální ředitel ORGREZ, a.s., Jan Krišpín zase představil, jak se s vývojem energetiky mění i nabídka služeb tohoto tradičního poskytovatele služeb energetice, který s ní roste již přes 65 let. “ORGREZ se od svého zrodu v roce1957 soustředil na péči o největší energetické zdroje, které byly až donedávna páteří české energetiky. V současnosti se zasazujeme o ustálení všeobecného povědomí o potřebě pragmatické koexistence fosilní I obnovitelné energetiky, ”zaznělo v úvodu jeho vystoupení. Jan Krišpín pak představil některé z nově vytvářených produktů a služeb, jejichž nabídka se rozšiřuje mimo jiné díky intenzivní spolupráci společností skupiny, které se vzájemně doplňují a společně zákazníkům poskytují komplexní řešení jejich energetických potřeb – od zhodnocení současného stadia, přes přípravu projektů, vlastní realizaci až po provoz a údržbu zařízení. V rámci změn ve skupině mluvil i o prohlubování interdisciplinárních průniků mezi obory elektrotechnické a tepelné diagnostiky, o otevření nové měřící skupině elektrotechnických laboratoří v Brně či sestěhování pražských divizí ORGREZ v areálu státní zkušeby strojů v Praze Řepy.

 

Při představení strategických cílů ORGREZ Jan Krišpín vypíchl:

·       nabídnutí širší palety služeb vhodné I pro střední a menší zákazníky,

·       navázání rozvoje služeb a produktů ORGREZ na blížící se legislativě EU,

·       implementaci moderních technologií na bázi digitalizace, datové analytiky, strojového učení a LLM,

·       rozšíření služeb ORGREZ o další prvky, zejména environmentální hodnocení prováděných opatření.

 

V rámci konkrétních příkladů nových služeb pak představil Systémy cloudového řízení, které jsou výhodným a elegantním řešením pro agregaci decentralizovaných zdrojů, analýzy odpadů (EPD), tedy o vlivech stavebního materiálu na životní prostředí po celou dobu jeho životního cyklu, bez jejichž analýzy a certifikace nebude možné uvádět stavební výrobky na trh. Představil i službu demoličního auditu, tedy kompletního screeningu stavby před demolicí, včetně provedení vzorkování a laboratorních rozborů, nebo služby péče o distribuční a přenosovou soustavu, mezi než patří údržba výkonových olejových transformátorů nebo měření síťových ztrát,

Nejmladší společnost skupiny, ORGREZ ECO, reprezentoval její generální ředitel Jan Hanus, který představil službu Zelené teplárenství. Shrnul v úvodu aktuální stav teplárenství v ČR, kdy je 55 % zdrojů na uhlí a 30 % na zemní plyn. Směrnice o OZE z Fit-for-55 přitom přinese přísnější kritéria udržitelnosti pro využívání biomasy k výrobě energie s cílem zabránit neudržitelným postupům a s tím další integrace OZE do energetických sítí. Rovněž připomněl, jaké nové cíle přinese směrnice o energetické náročnosti budov. Na konkrétních příkladech plynových kotelen pak prezentoval data, jaký ekonomický dopad pak bude mít EU ETS II, který od roku 2027 dopadne i na provoz malých výtopen, čímž se může zvýšit cena tepla.

Na službě Zelené teplárenství pak prezentoval řešení, jak je možné snížit uhlíkovou stopu využitím obnovitelných zdrojů a maximalizací účinnosti, jak stabilizovat cenu mimo jiné diverzifikací zdrojů, nákupem elektřiny mimo špičky či prodejem volné flexibility, a jak zajistit i bezpečnost provozování a dodávek využitím akumulace, místních zdrojů či redundancí stabilním zdrojem. “Naše řešení spočívá v hybridní výrobě tepla s optimální kombinací zdrojů – kotle na plyn, biomasu či odpady, fotovoltaiky s maximalizací využití jejího výkonu, kaskády tepelných čerpadel a elektrokotlů. Systém je doplněn o akumulaci do teplé vody, případně baterie, pro vykrytí časového nesouladu mezi produkcí elektřiny a spotřebou tepla, “ představil Zelené teplárenství Jan Hanus. Pro dosažení optimálních ekonomických výsledků ORGREZ ECO systém navrhuje tak, aby využíval principu nákupu elektřiny v době denních minimálních cen. Služby ORGREZ ECO pak představil i na modelovém řešení lokální výtopny, vzorovém projektu vytápění v nové výstavbě bytových domů vč. elektromobility, ale i referenčních studií mnoha zákazníků z různých oblastí průmyslu a energetiky, včetně té komunální.

 

Silné zastoupení skupiny ORGREZ na semináři završil Tomáš Krejčí, generální ředitel EVECO Brno, který představil komplexní systémy čištění spalin pro stávající energetický mix a o spolupráci ORGREZ a EVECO Brno, které jsou součástí jedné skupiny a díky tomu mohou pro zákazníky koordinovat kompletní služby od A do Z. EVECO Brno je inženýrsko-dodavatelskou společností pro energetiku, ekologii a využití odpadů, která je po aktuálním završení několikaměsíčního akvizičního procesu již 100% dceřinou společností ORGREZ, a.s. Na trhu působí bezmála 30 let a poskytuje služby jako

·       dodávky technologických celků včetně zařízení malých ZEVO,

·       komplexní návrhy a dodávky technologií čištění spalin,

·       teplené výměníky a

·       hořákové systémy pro speciální aplikace,

·       poradenské a inženýrské služby.

Tomáš Krejčí během své prezentace představil úctyhodnou řadu realizovaných projektů systému čištění spalin pro stávající zdroje znečištění. “Uplatněním nejrůznějších technologií jako jsou multipalivové kotle, ZEVO, kogenerační jednotky, chemicko-technologické procesy či odplyny z výrobních zařízení výrazně snižujeme emise prachu, kyselých složek, oxidu dusíku, oxidu uhelnatého, dioxinů a furanů, těžkých kovů či rtuti,” řekl o systémech Tomáš Krejší. Prezentoval následně úctyhodnou řadu referenčních projektů např. pro Teplárny Brno, Energo Příbram, AVE Kralupy, Veolia Průmyslové služby, G-Team Progres, TERMIZO, Fakultní nemocnici Hradec Králové, TTS energo, Duslo, MCHBČOV Slovnaft a řadu dalších realizací nejen po celé ČR.

 

Za vysokou úroveň semináře vděčíme podpoře partnera akce Remark CZ s.r.o. a také skvělé přípravě našich kolegů z ostravské pobočky ORGREZ, a.s. Děkujeme a už se těšíme na další ročník semináře, který se uskuteční6. - 10. října 2025 na stejném místě.

Soubor přednášek ze semináře najdete na tomto odkazu.

Další články

No items found.