Pojmy, které jsou zejména od poslední energetické krize velmi často diskutovány i ve veřejném prostoru. Společným jmenovatelem je komunitní energetika, v letošním roce velmi silně skloňovaný pojmem. Často je jí přitom přisuzována až spásná budoucnost, titul řešitele zapojení obnovitelných zdrojů do energetiky a cesty pro celou společnost, jak si opět oddechnout od vysokých cen za energie. Principy fungování komunitní energetiky však mají své hranice a sestavení vhodné komunity je klíčovým aspektem pro její výhodné fungování.
Základním principem komunitní energetiky je sdílení elektřiny v rámci předem definované skupiny lidí a společností – komunity nazývané energetické společenství. V každém okamžiku jeden vyrábí více než spotřebuje a sdílí elektřinu druhému, který pouze spotřebovává nebo spotřebovává více než vyrobí. Komunita přitom může být tvořena z širokého spektra členů.
Každý člen může být charakterizován několika vlastnostmi. Základním rozdělením je čistý spotřebitel (např. domácnosti bez fotovoltaiky),čistý výrobce (samostatně provozovaná elektrárna) nebo kombinace výrobce a spotřebitele (domácnosti s fotovoltaikou, firmy s vlastní výrobou elektřiny). Při sestavení komunity je však třeba zohlednit další faktory, jako jsou časová období, kdy je elektřina vyráběna a spotřebovávána, možnost regulace, přítomnost průběhového měření a další faktory.
Funkčnost spočívá v různorodosti členů společenství
Hlavním cílem při vytvoření komunity je maximalizace vlastní výroby elektrické energie a její využití v rámci členů komunity. Výrobu a spotřebu je přitom nutné sladit tak, aby probíhala ve stejný čas – komunitní energetika bez vlastní baterie neumožňuje přenést například polední výrobu do večerních hodin. Při sestavování energetického společenství je proto nutné dbát na různorodost jednotlivých členů a jejich vhodné doplňování. Dobře fungující energetické společenství tak například dokáže zajistit dostatek elektřiny pro provoz firem, úřadů a škol z výroby fotovoltaických elektráren domácností v denních hodinách a zároveň poskytnout elektřinu v ranních a večerních hodinách domácnostem při jejich nejvyšší spotřebě.
Právě vhodné sestavení členů energetického společenství je nejdůležitějším bodem pro úspěšný provoz komunitní energetiky. Společnost ORGREZ ECO nabízí poradenské služby při sestavování energetického společenství, analýzu vhodných členů, vhodnosti doplnění o další členy s potřebnou charakteristikou provozu a možného budoucího rozšíření. Vytvoření modelu energetického společenství zároveň umožní ekonomicky zhodnotit provoz a přínosy komunitní energetiky pro daný případ a slouží pro řádné rozhodnutí o jejím zavedení.
Na základě vytvořeného modelu společenství lze následně postoupit k dalším krokům. Společnost ORGREZ ECO disponuje referencemi při zavádění komunitní energetiky například z města Olomouce nebo MAS Rožnovsko a nabízí součinnost při získání dotace na zavedení komunitní energetiky včetně pilotních projektů, zajistí právní úkony k vytvoření energetického společenství, osvětu a veřejnou debatu s veřejností či technickou přípravu jednotlivých odběrných míst.